Ukraiński rząd nie zamierza wykorzystywać filmów generowanych przez sztuczną inteligencję (AI) do działań wojennych, ale mogą one pomóc obywatelom przebywającym na terenach czasowo okupowanych przez Rosję.
Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy ogłosiło w piątek, że planuje wykorzystać filmy i awatary generowane przez AI do informowania obywateli o programach społecznych oraz do publicznych ogłoszeń. Jest to część współpracy z londyńską firmą Synthesia, zajmującą się technologiami AI.
Firma poinformowała, że Ukraina boryka się z problemami związanymi z dostępnością zasobów, spowodowanymi inwazją Rosji, ale mimo to musi zapewniać obywatelom dostęp do informacji o programach wsparcia, takich jak opieka zdrowotna, emerytury, pomoc dla samotnych matek i procedury dotyczące objęcia dziecka opieką prawną.
Jeszcze przed wybuchem wojny w 2022 roku Ukraina uruchomiła aplikację Diia, która miała na celu stworzenie systemu zarządzania online. Dzięki niej obywatele mogą korzystać z cyfrowego dowodu tożsamości, zakładać firmy czy uzyskiwać dostęp do innych usług rządowych.
W trakcie wojny aplikacja Diia rozszerzyła swoją funkcjonalność o możliwość zgłaszania szkód spowodowanych ostrzałem, uzyskiwania pomocy w ewakuacji oraz przesyłania raportów i materiałów wideo dotyczących ruchów wojsk rosyjskich.
Choć filmy AI nie będą wykorzystywane do celów wojennych, mogą okazać się pomocne dla obywateli na terenach okupowanych przez Rosję, którzy nie mają dostępu do lokalnych biur ochrony socjalnej. „Możliwość składania wniosków o pomoc społeczną online staje się w tym kontekście kluczowa”, powiedział rzecznik Synthesia dla Euronews Next.
Partnerstwo z firmą Synthesia umożliwi Ukrainie jeszcze skuteczniejsze „dotarcie z informacjami i edukacją w tych trudnych czasach oraz wsparcie osób wewnętrznie przesiedlonych, niepełnosprawnych, sierot, weteranów i emerytów”, powiedział Kostiantyn Koszelenko, wiceminister polityki społecznej Ukrainy ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji.
Filmy generowane przez AI są już wykorzystywane do szkoleń pracowników sektora społecznego na terenie Ukrainy, co pozwoliło zaoszczędzić czas i zasoby Ministerstwa Polityki Społecznej. Awatary AI były również wykorzystywane do szkolenia pracowników socjalnych. W ramach próby przeprowadzonej latem, tekstowa komunikacja z 20 000 pracowników socjalnych została zastąpiona serią krótkich filmów AI.
Synthesia dodała, że odpowiedź na te filmy była bardzo pozytywna, ponieważ pracownicy socjalni uznali materiały wideo za bardziej angażujące i łatwiejsze do przyswojenia w porównaniu do tradycyjnych tekstów.
Technologia
Bezpieczeństwo
Polityka
Wybór redakcji
Ukraina coraz częściej korzysta z AI avatarów
- 2024-10-02
- 0 Uwagi
- 342 Wyświetlone
