Kilka miesięcy temu Google wprowadził funkcję Audio Overviews w swojej aplikacji do notatek – NotebookLM. Ta innowacyjna opcja pozwalała na stworzenie podcastu z wirtualnymi prowadzącymi AI, opierając się na dokumentach, które użytkownik załadował do aplikacji. Brzmi jak coś dla miłośników multitaskingu, prawda? Ale teraz Google daje użytkownikom jeszcze więcej możliwości.
Najświeższa aktualizacja NotebookLM wprowadza funkcję pozwalającą na… rozmowę z wirtualnymi prowadzącymi podcastu. Idea? Prosta – użytkownicy mogą zadawać pytania, prosić o bardziej szczegółowe wyjaśnienia lub poprosić o alternatywne wyjaśnienie trudnych pojęć. Google porównuje to do posiadania osobistego nauczyciela, który odpowiada na pytania bazując na załadowanych przez użytkownika źródłach. Brzmi jak sztuczna inteligencja na sterydach edukacyjnych!
Aby skorzystać z tej nowej funkcji, wystarczy stworzyć Audio Overview, wybrać tryb „Interactive mode (BETA)” i włączyć odtwarzanie. Jeśli chcesz włączyć się do rozmowy, wystarczy kliknąć „Join” – i voilà, prowadzący zaprosi Cię do zadania pytania.
Eksperyment z małymi potknięciami
Google zastrzega jednak, że funkcja jest nadal w fazie testowej. Zdarza się, że wirtualni prowadzący mogą „dziwnie pauzować” przed odpowiedzią, a ich wypowiedzi nie zawsze są idealnie trafne. Ale hej, kto nigdy nie „zawiesił się” w rozmowie, niech pierwszy rzuci kamieniem!
Mimo to popularność tej funkcji już teraz robi wrażenie – użytkownicy stworzyli treści odpowiadające łącznie 350 latom podcastów od momentu wprowadzenia Audio Overviews we wrześniu.
NotebookLM nie spoczywa na laurach. Aplikacja przeszła gruntowny lifting i teraz jej narzędzia są zorganizowane w trzech panelach: Źródła (Sources), Czat (Chat) i Studio (Studio). Ponadto Google wprowadza wersję premium dla przedsiębiorstw, nazwaną NotebookLM Plus, która ma oferować dodatkowe funkcje.
Możliwość interakcji z AI w formie podcastu to zdecydowanie krok w stronę bardziej dynamicznego przetwarzania informacji. Czy takie rozwiązania faktycznie pomogą lepiej zrozumieć dokumenty i dane? Czas pokaże. Jedno jest pewne – sztuczna inteligencja nie przestaje nas zaskakiwać. A kto wie, może wkrótce prowadzący podcastu AI zaproszą nas do rozmowy o… sztuce prowadzenia podcastów?
.