OpenAI przedstawia AI Blueprint dla Australii. Czy kangury będą miały swoje ChatGPT?
Business Wybór redakcji

OpenAI przedstawia AI Blueprint dla Australii. Czy kangury będą miały swoje ChatGPT?

Sztuczna inteligencja nie od dziś pojawia się na ustach polityków, przedsiębiorców i naukowców. Ale teraz – jakby powiedział typowy Australijczyk – „we’re getting serious, mate”. OpenAI wspólnie z Mandala Partners opublikowało AI Economic Blueprint for Australia – plan, który ma nie tylko nakreślić przyszłość AI na Antypodach, ale też pomóc Australii wycisnąć z niej ekonomiczny sok do ostatniej kropli.

Australia, zmagająca się z wyzwaniami w zakresie produktywności, szuka sposobów na pobudzenie gospodarki. OpenAI twierdzi, że rozwiązanie jest w zasięgu ręki – a raczej w zasięgu… promptu. Blueprint to konkretny plan działania, pokazujący, jak AI może poprawić jakość życia, wzmocnić przedsiębiorczość i przyspieszyć rozwój usług publicznych.

A że AI to technologia porównywalna do… elektryczności? Tak, autorzy dokumentu sięgają po wielkie porównania, ale nie bez powodu. Już dziś narzędzia OpenAI są wykorzystywane przez lekarzy do organizowania informacji o pacjentach, przez naukowców do badań nad fizyką czy cyberbezpieczeństwem, a przez studentów do tworzenia spersonalizowanych planów nauczania. ChatGPT pracuje także w urzędach – tłumaczy dokumenty, redaguje teksty i prostuje język z minionej epoki.

Nie tylko urbaniści z Sydney korzystają z dobrodziejstw AI – także rolnicy i właściciele domów. Jedni optymalizują uprawy, drudzy planują remonty. Trochę jakby Google Docs połączyć z kombajnem i ekipą remontową.

OpenAI przypomina, że choć narodziło się jako skromne laboratorium badawcze, dziś ich narzędzi używa ponad 500 milionów ludzi na całym świecie – a liczba użytkowników w samej Australii podwoiła się w ciągu ostatniego roku.

To jednak dopiero początek. Blueprint ma być dokumentem „żywym” – czyli takim, który będzie ewoluował wraz z postępem technologicznym i zmianami potrzeb społecznych. Zdaniem OpenAI, Australia musi działać odważniej i szybciej, aby nie przegapić swojej szansy. Inwestycje w infrastrukturę AI dziś to miejsca pracy, wzrost produktywności i impuls dla przyszłych pokoleń przedsiębiorców.

Czy to wizja trochę utopijna? Może. Ale kto by pomyślał jeszcze dekadę temu, że nauczycielka biologii z Perth będzie miała swojego AI-asystenta, który pomoże jej ułożyć plan lekcji i sprawdzić zadania domowe?

OpenAI deklaruje gotowość do współpracy z Australią. Czy Canberra odpowie „let’s do it”?

Źródło