W świecie technologii, gdzie każdy miesiąc to niemal cała epoka, Intel traci swojego szefa. Pat Gelsinger, prezes i dyrektor generalny firmy, niespodziewanie ogłosił rezygnację po niecałych czterech latach na stanowisku. Decyzja ta zaskoczyła rynek i podkreśliła problemy, z którymi zmaga się dawny gigant branży półprzewodników.
W oczekiwaniu na znalezienie nowego lidera, funkcję tymczasowych współprezesów obejmą David Zinsner, obecny dyrektor finansowy, oraz Michelle Johnston Holthaus, zarządzająca kluczowymi grupami produktów, takimi jak centra danych, sztuczna inteligencja i technologie sieciowe. Równocześnie Frank Yeary, niezależny przewodniczący rady nadzorczej, stanie na czele zarządu jako tymczasowy przewodniczący wykonawczy.
Gelsinger, który rozpoczął swoją karierę w Intelu w 1979 roku i wrócił w 2021 na stanowisko CEO, miał być osobą, która odwróci losy firmy. Jak zauważył Yeary, „Pat wniósł ogromny wkład w rozwój nowoczesnych technologii półprzewodnikowych, ale nie zdołał powstrzymać odpływu rynku na rzecz konkurencji”.
Nvidia na szczycie, Intel w cieniu
Nie da się ukryć, że Intel przeżywa trudne chwile. Jeszcze niedawno przewodził rynkowi półprzewodników, ale teraz znalazł się w cieniu Nvidii. Ta ostatnia zdominowała rynek chipów wykorzystywanych w systemach sztucznej inteligencji, co ostatecznie wywindowało ją na indeks Dow Jones Industrial Average – kosztem Intela.
Problemy Intela można mierzyć w miliardach. Firma zanotowała stratę 15,7 miliarda euro w ostatnim kwartale, co skłoniło Gelsingera do ogłoszenia masowych zwolnień – aż 15% pracowników, czyli około 15 tysięcy osób. Cięcia mają przynieść oszczędności na poziomie 9,5 miliarda euro do 2025 roku.
Jednak to nie wszystko. Administracja prezydenta Bidena zmniejszyła o około 8 miliardów euro planowane fundusze federalne na budowę fabryk chipów przez Intela. Decyzja ta jest wynikiem dodatkowych zobowiązań firmy, w tym dostaw chipów dla wojska.
Pomimo kryzysu, akcje Intela wzrosły o 2,6% po ogłoszeniu zmian, choć w skali roku spadły aż o 42%. Czy firma znajdzie sposób, by znów wyjść na prowadzenie? Nowe kierownictwo będzie musiało nie tylko zmierzyć się z finansowymi wyzwaniami, ale też odpowiedzieć na rosnącą konkurencję na dynamicznym rynku technologii.