Technologie edukacyjne od 2020 roku przeżywają prawdziwy boom, głównie dzięki gwałtownemu wzrostowi zdalnego nauczania. Dziś sztuczna inteligencja (AI) staje się kolejnym krokiem w tej transformacji, oferując szkołom nowe wyzwania, ale i ogromne możliwości.
Placówki edukacyjne muszą przygotowywać uczniów na przyszłość zdominowaną przez AI, jednocześnie dbając o bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii. W odpowiedzi na te potrzeby giganci technologiczni intensywnie rozwijają platformy edukacyjne. Microsoft stawia na Teams for Education, Apple odświeża swoje narzędzia do zarządzania klasami, a teraz do gry wchodzi Google – lider w dostarczaniu urządzeń edukacyjnych dzięki popularności Chromebooków.
Google Gemini – AI w szkole
Google zaprezentowało narzędzie Google Vids, które umożliwia nauczycielom i uczniom tworzenie treści wideo za pomocą AI, konkurując tym samym z platformami takimi jak Screencastify czy Loom. W pakiecie jest też NotebookLM – funkcja, która generuje plany lekcji i przewodniki do nauki na podstawie dostarczonych dokumentów.
– Dzięki Gemini w Vids, nauczyciele mogą tworzyć dopracowane wideo, generować listy słówek w Google Classroom i oszczędzać czas na powtarzalnych zadaniach – mówi Shantanu Sinha, wiceprezes Google for Education.
Z kolei Thomas Kurian, szef Google Cloud, podkreśla: – Nasze badania pokazują, że Gemini w Google Workspace pozwala zaoszczędzić średnio 105 minut tygodniowo na użytkownika.
Google rozwija swoje portfolio sprzętowe. Chromebook Plus, bardziej zaawansowana wersja popularnych laptopów, oferuje funkcje AI, takie jak „Pomóż mi napisać” czy „Pomóż mi przeczytać”, aktywowane za pomocą skrótów klawiszowych.
Dodatkowo, nowe narzędzia Class Tools w Chromebookach umożliwiają monitorowanie ekranów i współdzielenie treści w klasie. System zadba też o bezpieczeństwo – m.in. przez tłumaczenie napisów na różne języki, filtrowanie treści i weryfikację informacji w Google Search.
Platforma Google Workspace for Education wprowadza ulepszenia, które mają uprościć życie nauczycieli. Funkcja Read Along została rozszerzona o nowe zasoby i analitykę, a predefiniowane szablony prezentacji skracają czas przygotowań. Google stawia też na dostępność: wprowadza m.in. sterowanie twarzą i tryb czytania, który usuwa zbędne elementy wizualne z treści.
Dla młodszych uczniów przygotowano czcionki imitujące pismo odręczne oraz grupowanie zadań w Google Classroom, co pozwala na lepsze dostosowanie nauczania do indywidualnych potrzeb.
Nowe polityki Google w Admin Console pozwalają IT administratorom na kontrolę aplikacji, podpisów cyfrowych i formularzy Google. Uczniowie mogą korzystać z urządzeń zgodnie z zasadami szkoły, nawet poza godzinami lekcyjnymi. Dodatkowo, dane uczniów będą zarządzane lepiej, np. podczas ich przechodzenia do innych szkół.
Google stawia na połączenie edukacji z AI, oferując szkołom narzędzia, które mają nie tylko wspierać nauczanie, ale też rozwijać umiejętności potrzebne w cyfrowym świecie. Czy Gemini zmieni sposób, w jaki uczymy i uczymy się? To dopiero początek, ale jedno jest pewne – AI będzie w szkołach coraz więcej.