Anthropic wypuszcza Claude 3.7 Sonnet – model AI nowej generacji
Big Data LLM Wybór redakcji

Anthropic wypuszcza Claude 3.7 Sonnet – model AI nowej generacji

Anthropic nie zwalnia tempa i prezentuje swój pierwszy „hybrydowy model rozumowania” – Claude 3.7 Sonnet. Nowa wersja to potężniejsze narzędzie do rozwiązywania skomplikowanych problemów, które deklasuje swoich poprzedników w dziedzinach takich jak matematyka czy programowanie.

Ale to nie koniec nowości. Firma wprowadza także „ograniczoną wersję testową” Claude Code – narzędzia AI wspierającego programowanie. Mimo że Anthropic już teraz zasila inne narzędzia kodujące, jak Cursor, Claude Code wyróżnia się aktywną współpracą z programistą. Potrafi przeszukiwać i analizować kod, edytować pliki, pisać i uruchamiać testy, a nawet samodzielnie zatwierdzać i przesyłać zmiany na GitHubie. Jakby tego było mało, korzysta także z narzędzi wiersza poleceń.

Dostępność i cena

Claude 3.7 Sonnet jest dostępny od poniedziałku w aplikacji Claude oraz dla deweloperów przez API Anthropic, Amazon Bedrock i Google Cloud Vertix AI. Koszt użytkowania pozostał na poziomie poprzedniej wersji (3.5 Sonnet): $3 za milion tokenów wejściowych i $15 za milion tokenów wyjściowych.

Jeden model, by wszystkim rządzić?

Podczas gdy konkurenci, tacy jak OpenAI, oferują osobne modele do różnych zadań, Anthropic idzie inną drogą. Dianne Penn, szefowa badań nad produktem w firmie, tłumaczy, że rozumowanie powinno być integralną cechą AI, a nie oddzielnym modułem. Przykład? Claude powinien odpowiedzieć błyskawicznie na pytanie „Która jest godzina?”, ale jeśli poprosimy go o zaplanowanie dwutygodniowej podróży do Włoch, uwzględniając pogodę w marcu, zajmie to więcej czasu – jednak nadal będzie to jedno i to samo AI.

Według Penn, Claude 3.7 Sonnet radzi sobie znacznie lepiej w kodowaniu, analizie finansowej i zadaniach prawnych. Co prawda nadal nie ma dostępu do wyszukiwania w czasie rzeczywistym, jak niektóre inne modele, ale jego baza wiedzy jest aktualna do października 2024 roku. Anthropic daje także deweloperom większą kontrolę nad procesem myślenia modelu – mogą oni definiować, jak długo ma trwać generowanie odpowiedzi. „Czasem wystarczy powiedzieć, że odpowiedź nie powinna zajmować więcej niż 200 milisekund” – mówi Michael Gerstenhaber, wiceprezes ds. produktu w Anthropic.

Claude pokonał liderów Pokemon Gym!

Wewnątrz Anthropic nowy model już zdążył się wykazać – pracownicy wykorzystali go do projektowania stron internetowych, budowania interaktywnych gier i iteracyjnej pracy nad kodem przez 45 minut bez przerwy. Ale prawdziwym testem było… przejście starej gry Pokemon! Claude 3.5 Sonnet nie był w stanie opuścić rodzinnego Pallet Town, ale wersja 3.7 poradziła sobie znacznie lepiej, pokonując kilku liderów sal treningowych.

Wyścig AI przyspiesza – po niedawnej premierze Grok-3 od Elona Muska, Claude 3.7 Sonnet daje Anthropic przewagę. A branża coraz wyraźniej zmierza w stronę modeli, które potrafią zrobić wszystko, zamiast specjalizować się w wąskich obszarach.

Źródło